Jaki powinien być dobry zegarek męski?

W dawnych czasach posiadanie zegarka świadczyło o prestiżu. Dziś może wydawać się zbędne, ze względu na wszechobecne istnienie wielofunkcyjnych smartfonów. Okazuje się jednak, że odpowiednio dobrany zegarek nie tylko jest bardzo praktycznym narzędziem, ale może również stanowić doskonałe dopełnienie stroju. W niektórych kręgach społecznych wręcz nie powinno się go nie posiadać. Co powinien mieć dobry zegarek

Odpowiedzialny wybór modelu

Pierwsze pytanie, jakie powinien postawić sobie przyszły właściciel zegarka, powinno dotyczyć tego, do czego będzie on noszony i w jakim celu używany. Zegarki można ogólnie podzielić na bardziej eleganckie, codzienne i specjalistyczne (zazwyczaj sportowe). Dobry zegarek męski jest przede wszystkim dopasowany do stylu ubioru i sytuacji. Eleganckie zegarki sprawdzą się jako dopełnienie stroju formalnego. Model do garnituru powinien być raczej prosty i klasyczny. Polecane są w tym przypadku zegarki zaopatrzone w gładkie tarcze i proste indeksy, bez dodatkowych funkcji. Najbardziej odpowiednie są te na skórzanym pasku, wystarczająco płaskie, żeby zmieścić się pod mankietem koszuli.

Bardzo obszerną kategorią jest kategoria zegarków codziennych. Wiele spośród tych modeli balansuje na granicy z eleganckimi lub sportowymi. Wśród nich odnaleźć można także egzemplarze, które nadadzą się również do strojów formalnych. Osoby planujące zakup czasomierza, pytają często, jaki dobry szwajcarski zegarek jest wart polecenia. Okazuje się, że również wśród renomowanych produktów z tego kraju odnaleźć można oprócz eleganckich, wiele codziennych modeli, które cieszą wyglądem i jakością.

Wśród zegarków specjalistycznych napotkać można modele ogólno-sportowe, jak i dedykowane konkretnym aktywnościom, takim jak bieganie, czy nawet nurkowanie. W przypadku każdej z podkategorii istotne są inne parametry. Czy da się jednak określić ogólnie, co powinien mieć dobry zegarek używany przy uprawianiu sportu? Odpowiedzią jest odpowiednio dobrany stopień wodoodporności, która powinna wynosić min. 5 ATM. Pozwala to uchronić czasomierz przy ekspozycji na opady deszczu lub przypadkowym zalaniu wodą.he saidread the article

Tworzywa i mechanizmy

Dobry zegarek męski zagwarantuje satysfakcję z użytkowania pod warunkiem, że właściciel dobrze przemyśli wybór mechanizmu.

Najbardziej popularne są mechanizmy kwarcowe zasilane bateriami. Do ich zalet należy nie tylko niska cena produkcji, przekładająca się na końcową cenę czasomierza, ale również największa wytrzymałość. Są one również mniej wymagające w użytkowaniu niż zegarki mechaniczne z naciągiem ręcznym lub automatycznym. Pierwsze z nich wymagają bowiem regularnego nakręcania, o czym stałe pamiętanie bywa problemem. Czasomierze mechaniczne z naciągiem automatycznym pozyskują energię z energii kinetycznej wytwarzanej przy ruchach nadgarstka podczas ich noszenia. Mogłoby się więc wydawać, że jest to dokładnie to, co powinien mieć dobry zegarek. Taki wybór nie będzie jednak najlepszy dla osób, które nie noszą na co dzień wyłącznie jednego czasomierza. 

Dobry zegarek męski powinien być również wyposażony w dobrej jakości szkiełko odporne na zarysowania. W tej kategorii wygrywają szkiełka szafirowe, które jednak należą również do najdroższych. Bardzo polecanymi są też szkła mineralne, odporne na uderzenia, których regeneracja w przypadku zarysowań wymaga jedynie mało kosztownego polerowania.

Jaki dobry szwajcarski zegarek wybrać?

Najlepszą jakością w branży czasomierzy odznaczają się zegarki szwajcarskie. Od lat uznawane za najbardziej solidne i wytrzymałe, uchodzą również za najdroższe. Ostatnie stwierdzenie nie zawsze musi być prawdą. Na rynku odnaleźć można bowiem marki takie jak Swatch. Zegarki męskie Swatch łączą w sobie jakość certyfikatu Swiss Made z modnymi, bardziej uniwersalnymi wzorami i przystępnością cen. Dobry zegarek męski w tym przypadku nie musi kosztować fortuny. Dzięki bogatej ofercie można znaleźć modele dopasowane do każdego trybu życia.